9 pokarmów będących źródłem witaminy K1 i K2

Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach. Oznacza to, że po przyjęciu go do diety organizm zużywa go i w razie potrzeby przechowuje w swoich rezerwach. Z tego powodu ważne jest, aby nie przesadzać ze spożywaniem pokarmów bogatych w witaminę K. W skrajnych przypadkach może powodować nieprzyjemne zatrucie. Ale co, jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy K w swoim ciele?

Organizm ludzki do normalnego funkcjonowania potrzebuje szerokiej gamy różnorodnych substancji. Spośród makroskładników potrzebuje wysokiej jakości białek, węglowodanów oraz, w niewielkich ilościach, zdrowych tłuszczów. O inne procesy organizmu dbają mikroelementy , do których należą witaminy, minerały, pierwiastki śladowe itp.

Jeśli chodzi o mikroelementy, to chyba najwięcej znajdujemy w świeżych owocach i warzywach . (Prawdopodobnie także w produktach fermentowanych i na zakwasie .) Ale kto z nas chętnie by sięgnął po marchewkę, gdy smażone chipsy ziemniaczane są o wiele przyjemniejsze dla naszych kubków smakowych?

Jeśli jednak wystarczająco długo zaniedbujesz zdrową dietę, możesz skończyć z wieloma problemami zdrowotnymi. W tym niedobór witaminy K.

witaminy K1 i K2

Gdzie można znaleźć witaminę K1 i witaminę K2? A jak niedobór witaminy K wpływa na zdrowie?

Źródła witaminy K1

Nie jest to witamina K, tak jak witamina K. Podobnie jak wiele innych witamin, witamina K dzieli się na kilka rodzajów. W szczególności witamina K1 i witamina K2 . Różnica między nimi polega na tym, że witamina K1 znajduje się w diecie roślinnej. Z drugiej strony witamina K2 znajduje się w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych i produktach zwierzęcych.

Jeśli chodzi o źródła witaminy K1, najlepsze źródła to:

 • brokuły
 • brukselka
 • szpinak
 • Rzepa

Ponieważ większość z nas zwykle lubi niektóre z tych warzyw, witamina K1 jest naszą dominującą witaminą K.

źródła witaminy k

Źródła witaminy K2

Z witaminą K2 i jej wchłanianiem jest to trochę bardziej skomplikowane. Jest kilka jego rodzajów. Jego podtyp, MK-4 , można znaleźć w niektórych pokarmach zwierzęcych i jest również jedynym typem, którego nasze bakterie nie są w stanie wyprodukować. Do tego dochodzi jeszcze od MK-5 do MK-15 , które są formami witaminy K2, które mają dłuższe łańcuchy boczne.

Witamina K2 najczęściej znajduje się w:

 • Natto (japońska potrawa ze sfermentowanej soi)
 • Niektóre twarde sery
 • Niektóre miękkie sery
 • Żółtko
 • Kurczaki
Źródła witaminy K1 K2

Niedobór witaminy K

Chociaż wydaje się, że nie ma znaczenia, jaką witaminę K podajemy organizmowi, prawda jest taka, że witamina K1 jest tak różna od witaminy K2, że obie mają nieco inny wpływ na organizm . Na przykład witamina K1, która znajduje się w pokarmach roślinnych, jest słabo wchłaniana przez organizm. Jedno z badań wykazało nawet, że organizm wchłonął tylko około 10% swojej nabytej objętości. Ponownie, niewiele wiemy o wchłanianiu witaminy K2. Ale ponieważ witamina K jest ogólnie rozpuszczalna w tłuszczach, eksperci uważają, że jej wchłanianie można poprawić, przyjmując ją z tłuszczem . (Jeżeli weźmiemy za przykład sałatkę warzywną, to powinna mieć sos olejowy.)

Jeśli organizm ma niedobór witaminy K, objawia się to jako:

 • Gorsze krzepnięcie krwi
 • Stany krwawienia
 • Tracą masę kostną
 • Choroby serca

Niedobór witaminy K występuje bardzo rzadko u osób dorosłych stosujących normalną dietę. Jednak niektóre choroby wrodzone lub nabyte mogą odgrywać rolę w jego słabszym wchłanianiu. (Celiakia, mukowiscydoza, kamienie żółciowe…)

Niedobór witaminy K u niemowląt również nie jest rzadkością. Być może dlatego, że mleko matki zawiera tylko niewielką ilość witaminy K. Ewentualnie może się zdarzyć, że wątroba dziecka nie będzie efektywnie współpracować z witaminą K.

Niedobór witaminy K

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z niedoborem witaminy K?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2 – Witamina K1 kontra witamina K2 (angielski)

https://www.healthline.com/health/vitamin-k-deficiency – Niedobór witaminy K (angielski)

Dodaj komentarz