Właściwa pielęgnacja włosów: Dbaj o nie zgodnie z ich rodzajem!

Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji włosów, zwłaszcza jeśli nie skończyłeś szkoły fryzjerskiej, jest czasem nie lada wyzwaniem. I wcale nie mówimy tu o sytuacji, gdy mamy do czynienia z włosami przerzedzonymi lub z bardziej masywnymi wypadaniem włosów po chorobie, gdy wymagają one nieco innej pielęgnacji. Już dziś zostań profesjonalistą i dowiedz się, jak od teraz dbać o swój typ włosów jak gwiazda!

Wszyscy rodzimy się z innym rodzajem włosów. Dlatego to, co sprawdza się w przypadku opieki nad Twoim najlepszym przyjacielem, może nie działać w przypadku Ciebie. I wzajemnie. Ale możesz także poradzić sobie z niechcianymi elektryzowanie się włosów, które przez to są niespokojne i zaniedbane.

Ale możesz nie wiedzieć, że wiele problemów, w tym częste przetłuszczanie się czy zniszczone końcówki, może wiązać się z tym, że nie dbasz o włosy zgodnie z ich rodzajem. Dlatego ich potrzeby nie są regularnie zaspokajane. W rezultacie mniej chcą współpracować.

Czy można coś z tym zrobić? Zdecydowanie! Musisz tylko wiedzieć, czego potrzebują Twoje włosy i jak prawidłowo je pielęgnować.

Pielęgnacja prostych włosów

péče o rovné vlasy

Może nie jest to reguła, ale w tym punkcie zazwyczaj pojawiają się zasady pielęgnacji włosów cienkich, które są mniej odporne na działanie grubszych kosmetyków, a także mogą być bardziej podatne na przetłuszczanie się i utratę objętości. Włosy proste i delikatne mogą nie mieć naturalnych fal, a ich właścicielki często zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem, które łatwo sięga na długość. Dlatego często spotykamy się z ich codziennym myciem.

Do tego typu włosów odpowiednie są kosmetyki niezawierające oleju. Unikaj zatem olejkowych serum i ciężkich olejowych masek do włosów. Znacznie lepsze będą dla Ciebie spraye teksturujące i suche szampony. Dodatkowo, aby Twoje włosy nie cierpiały niepotrzebnie, postaraj się zrezygnować z ich codziennego mycia.

Zaletą jest jednak to, że tego typu włosy będą doskonale pasować do wielu popularnych fryzur, w tym niezwykle popularnej fryzury pixie.

Pielęgnacja falowanych włosów

Włosy falowane mają widoczne fale, ale nie osiągają jeszcze wymiarów regularnych loków. Ponieważ włosy falowane są zwykle nieco grubsze niż proste i mogą być nawet bardziej podatne na wysuszenie, ważne może być stosowanie produktów nawilżających i bogatych w olejki, które dodadzą włosom elastyczności, połysku i ochrony przed dalszą utratą wilgoci.

Staraj się także w miarę możliwości unikać częstego mycia włosów i stylizacji na gorąco. Dla lepszego podkreślenia fal nie zapomnij o zastosowaniu specjalnych preparatów do włosów falowanych, które dostępne są w formie kremów, żeli i balsamów, a także w formie sprayów, które można stosować także przed suszeniem za pomocą dyfuzora .

Pielęgnacja kręconych włosów

péče o kudrnaté vlasy

Pielęgnacja kręconych włosów jest zdecydowanie wyzwaniem, ponieważ złe czesanie może je śmiertelnie uszkodzić z powodu większej suchości. Dodatkowo może także przyczynić się do wizualnego rozluźnienia fal, które szybko tracą swój kształt. Aby kręcone włosy wyglądały dobrze, nigdy nie czesz ich, gdy są jeszcze mokre. Zawsze czesz po wyschnięciu.

Również fryzury, w których zaczesujesz włosy do tyłu, mogą nie być dla Ciebie odpowiednie. Oprócz tego, że włosy stopniowo tracą swoją definicję fali, może również wystąpić widoczne przerzedzenie linii włosów nad czołem. A konkretnie ze względu na większą wagę włosów. Dlatego staraj się unikać noszenia kucyków i koków i noś je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Więcej wskazówek dla każdego rodzaju włosów

tipy pro péči o vlasy

Chcesz wspomóc porost włosów i ich normalny wygląd? W takim razie spróbuj witaminy na włosy, co może mieć również znaczenie dla wyglądu skóry i wytrzymałości paznokci. Koniecznie wybieraj te, które zawierają większą ilość substancji, w tym ziół.

Takie witaminy można stosować np. po chorobie, gdy zaobserwujemy bardziej masową ich utratę. Nie pomylisz się z nimi nawet w okresach wzmożonego stresu, który też nie wpływa dobrze na włosy.

Pomaga również:

  • Mycie włosów letnią wodą
  • Stosowanie wysokiej jakości kosmetyków naturalnych bez silikonów, parabenów i siarczanów
  • Regularne podcinanie końcówek
  • Do suszenia włosów używaj odpowiedniego ręcznika (najlepiej z cienkiej mikrofibry)

Jeśli chcesz dla siebie zrobić więcej, możesz użyć satynowej lub jedwabnej poszewki na poduszkę, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane ocieraniem się włosów o powierzchnię. Korzystny może być także czepek do spania lub stosowanie fryzury ochronnej. Może się tak nie wydawać, ale w nocy nasze włosy układają się inaczej. Co też nie ma na nich dobrego wpływu.

Dodaj komentarz