Czyszczenie szczotek: Po co to robić i jak to robić?

Jeśli przynajmniej od czasu do czasu malujesz się, z dużym prawdopodobieństwem masz w domu przynajmniej jeden pędzel kosmetyczny, którego używasz do nakładania pudru matującego, różu i cieni do powiek. Jednak niewielu z nas dba o regularne czyszczenie pędzli. Dlaczego jest to takie ważne? Jak to zrobić?

Czy regularnie pojawiają się na twarzy pryszcze i nie masz pojęcia, co to może być? A może zdarzyło Ci się, że ziarno jęczmienia co jakiś czas powraca i nadal nie wiesz, co może być tego przyczyną?

Przeczytaj: Jak i dlaczego sortować kosmetyki

Choć przyczyn może być więcej, można zabrudzić gąbki i pędzle kosmetyczne, w których gromadzą się brud i inne problematyczne patogeny, które mogą wówczas powodować problemy zarówno estetyczne, jak i zdrowotne.

Powody, dla których warto czyścić pędzle kosmetyczne

Nie, zdecydowanie nie musisz być profesjonalną kosmetyczką ani wizażystą, aby czyścić swoje pędzle. Na ten krok powinny zdecydować się również kobiety, które posiadają w domu gąbki i pędzle kosmetyczne i chcą z nich skorzystać choć raz na jakiś czas.

Główne powody to:

  • Aplikowanie brudu, zanieczyszczeń i niebezpiecznych patogenów bezpośrednio na skórę
  • Gorszy efekt przy nakładaniu makijażu
  • Wpływ na żywotność pędzla
  • Zanieczyszczenie makijażu i kosmetyków (które wówczas utrzymują się krócej)
  • Wpływ na wygląd i zdrowie skóry

Jak więc widać, zdecydowanie warto podejść do tej kwestii poważnie.

Przeczytaj: Czy znasz niebezpieczne trendy, których wolałbyś unikać?

Metody czyszczenia pędzli kosmetycznych

Może Ci się wydawać, że do czyszczenia pędzli do makijażu potrzebujesz specjalnych gadżetów i materiałów eksploatacyjnych. Ale jest odwrotnie. Chociaż istnieje wiele różnych narzędzi, które mogą nieco ułatwić pielęgnację pędzli i gąbek, możesz zrobić to, co masz pod ręką w domu. Nie musisz się więc martwić, że wydasz zbyt dużo pieniędzy na higienę szczoteczek, których potrzebujesz na coś innego.

Wystarczy, że zamoczysz pędzle w ciepłej wodzie i dokładnie umyjesz je delikatnym mydłem. Dla większego efektu możesz nałożyć na włosie płyn do demakijażu, którego zwykle używasz, choć nie zawsze jest to konieczne. (Być może tylko wtedy, gdy coś naprawdę nie chce odpuścić.) Nie bój się nałożyć łagodnego mydła bezpośrednio na włosie, następnie dodać wodę i dokładnie spienić produkt. Spróbuj umieścić go we wszystkich miejscach palcem. Następnie umyj pędzel czystą wodą. Po umyciu wszystkich połóż je na czystym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia.

W sytuacji awaryjnej możesz także skorzystać z:

  • Specjalne mydło do pędzli
  • Specjalny spray do pędzli (zwykle zalecany do stosowania przy wykonywaniu makijażu dużej liczby osób w miejscach publicznych lub przy nakładaniu makijażu z dużą liczbą kolorów, zwykle nie wystarcza do dokładnej higieny pędzli)
  • Specjalny pędzel na szczotce

Regularne mycie gąbki do makijażu również powinno być oczywistością. Jeśli jednak czujesz, że jest już w ostatnim losowaniu, wymień go na nowy.

Uważaj na te błędy!

Aby Twoje pędzle służyły jak najdłużej, pomyśl o kilku innych błędach, które możesz nieświadomie popełnić, a które mogą zagrozić żywotności Twoich pędzli.

Przede wszystkim nie należy moczyć pędzli zbyt długo w wodzie, gdyż ciepła/gorąca woda może rozpuścić klej i pędzelek się rozpadnie. Z biegiem czasu woda może również uszkodzić uchwyt. Przed ponownym użyciem upewnij się, że pędzle są naprawdę suche. Dlatego planuj pranie ich w dni, w których wiesz, że nie musisz nigdzie wychodzić.

Jak często czyścić?

Niektóre kobiety nie wstydzą się przyznać, że nigdy nie czyściły swoich pędzli kosmetycznych. Prawdopodobnie jest rzeczą oczywistą, że jest to poważny grzech, którego należy całkowicie unikać.

Idealnie byłoby czyścić pędzle przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli używasz korektora w płynie i makijażu, możesz to robić częściej. (Na przykład raz na 3-4 dni.)

Oprócz lepszych efektów i zdrowszej skóry, dużą zaletą częstszego mycia kosmetyków i pędzli jest szybsze czyszczenie. (Ponieważ to, co jest trochę brudne, w mgnieniu oka będzie czyste.)

Jak często czyścisz swoje pędzle i gąbki kosmetyczne?

 

Dodaj komentarz