Olejek z opuncji figowej: Czy ma wpływ na skórę? Czy warto spróbować?

Opuncja to roślina zarówno kochana, jak i znienawidzona. Chociaż wielu nie pozwoli na jego pozytywne skutki, jeśli nie będziesz ostrożny, po kontakcie z nim wyśle dużą liczbę małych igiełek do twojego ciała, które wbiją się w twoją skórę. Czy jego pozytywy przeważają nad negatywami? A jakie efekty może zaoferować Twojej skórze?

Na pewno wiesz, że z czasem docierają do nas różne trendy, które przybliżają nam pozytywne działanie egzotycznych owoców, ziół i roślin. Jednym z nich jest kaktus zwany opuncją figową. O ile w niektórych przypadkach jej ekstrakt jest dodawany do napojów (takich jak soki), o tyle jej olejek wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym.

Ponieważ często nie zwracamy uwagi na to, czego tak naprawdę nie wiemy, dziś wspólnie przyjrzymy się, co może dla Ciebie zrobić olejek z opuncji figowej.

Jeśli jesteś gotowy, możemy zaczynać.

Co to jest opuncja?

Opuncja lub nopal to roślina rosnąca głównie w Ameryce. Chociaż ten kaktus ma naprawdę nieprzyjemne kolce, które wystrzeliwuje być może w celu obrony, ma zaskakująco szeroki zakres zastosowań.

Opuncja owocowa to przede wszystkim owoc, który dodaje się do wspomnianych napojów, w tym alkoholowych. Jest również używany jako pasza podczas karmienia zwierząt. Ponadto wytwarza się z niego barwnik, energię i wiele innych rzeczy, w tym olej, który jest używany w przemyśle kosmetycznym.

Korzyści z oleju z opuncji figowej

Olejek z opuncji figowej powinien pasować do różnych typów cery, co czyni go niemalże uniwersalnym środkiem upiększającym.

Wśród jego najlepszych efektów są:

  • Działanie antybakteryjne
  • Działanie przeciwutleniające
  • Nawilżenie skóry
  • Wpływ na zmarszczki

Na koniec możesz użyć oleju z opuncji figowej jako oleju nośnego. Potrzebujesz go na przykład podczas wlewania olejków eterycznych do kąpieli lub podczas stosowania bardziej agresywnych olejków na skórze. (Możemy wymienić na przykład olejek z drzewa herbacianego, który może nieprzyjemnie podrażniać skórę).

Jak to jest używane?

Stosowanie olejku z opuncji figowej jest bardzo proste, można z nim pracować nawet na kilka sposobów. Więc to od Ciebie zależy, którą z dróg wybierzesz.

Sam olej z opuncji figowej

Możesz użyć wysokiej jakości olejku z opuncji figowej, aby nawilżyć skórę. Wystarczy nałożyć kilka kropli na dłoń, które następnie dwa razy dziennie wcierać w oczyszczoną skórę. Jeśli chcesz, podczas masażu możesz użyć specjalnego wałka.

Olej z opuncji figowej jako nośnik

Jeśli chcesz użyć olejku z opuncji figowej jako nośnika, wystarczy użyć 1 kropli olejku eterycznego i 1 łyżki stołowej olejku z opuncji figowej.

Jak prawidłowo go przechowywać?

Jeśli w tej chwili nie używasz oleju z opuncji figowej, możesz go przechowywać w lodówce. Aby jednak zachować jakość produktu, staraj się zużyć go maksymalnie w ciągu roku lub dwóch. W razie wątpliwości postępuj zgodnie z informacją o dacie ważności na etykiecie produktu. Z doświadczenia wiemy, że po otwarciu niektóre olejki zaleca się spożyć w ciągu 6 miesięcy.

Czy są dla niego jakieś alternatywy?

Olejek z opuncji jest dla wielu świętym Graalem, a doświadczenia z nim są zwykle bardzo dobre. Z drugiej strony nie jest tani w zakupie, więc zrozumiałe jest, że kobiety szukają dla niego tańszych alternatyw.

W takim przypadku możesz sięgnąć np. po:

  • Olej kokosowy – ultra nawilżenie i działanie antybakteryjne
  • Olejek arganowy – nawilżenie, nadaje się również do cery trądzikowej
  • Olejek z dzikiej róży – nawilżenie i ochrona skóry przed uszkodzeniami
  • Olej marula – działa antybakteryjnie i chroni skórę przed uszkodzeniami
  • Olejek jojoba – odpowiedni dla cery trądzikowej

Aby olejek lepiej się wchłaniał, przed nałożeniem można spryskać skórę niewielką ilością wody kwiatowej. Na przykład odpowiedni jest różowy lub lawendowy.

 

Czy kiedykolwiek próbowałeś oleju z opuncji figowej, a może jeszcze go nie próbowałeś?

 

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/about-prickly-pear-seed-oil – Wszystko o oleju z opuncji figowej (angielski)

https://www.byrdie.com/prickly-pear-oil-benefits – Olejek z opuncji figowej na skórę (angielski)

Dodaj komentarz