Skóra sucha: jakich witamin brakuje Ci do odżywionej skóry?

Sucha skóra dłoni, głowy, stóp i innych części naszego ciała to nieprzyjemny problem, który może pojawić się dopiero wtedy, gdy zaobserwujemy pierwsze oznaki egzemy i innych problemów skórnych. Jednak niewiele kobiet wie, że suchość ma również negatywny wpływ na starzenie się skóry. Czy wiesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym problemie, który trapi wielu z nas?

Przebarwienia i trądzik to nie jedyne rzeczy, z którymi wielu z nas musi się czynnie zmagać na co dzień. Dużym problemem jest również sucha i swędząca skóra, która może pojawić się np. po kąpieli w ciepłej wodzie lub o określonej porze roku. (Najczęściej zimą, kiedy się pocimy, a ciało wystawione jest na suche powietrze, zimno i wiatr, ale nie zawsze jest to warunek.)

Wreszcie, niepokoi nas również starzenie się skóry, kiedy zmniejsza się w niej kolagen, czy nierównomierne ukrwienie skóry i powstawanie widocznych żył. Ale ponieważ rozwiązanie tych problemów jest nieco bardziej dziewczęce, zaczniemy od podstaw i porozmawiamy o jak największej ilości informacji na temat suchej skóry i wszystkich sposobów jej przezwyciężenia.

Jeśli jesteś gotowy, możemy to zrobić.

Przyczyny suchej skóry

Sucha skóra najczęściej objawia się tworzeniem suchych map, swędzeniem, napięciem i łuszczeniem. Niektórzy ludzie mają ten typ skóry genetycznie, ale w wielu przypadkach skóra może negatywnie reagować na nasze okoliczności i warunki życiowe. (Ktoś mówi również, że winni są psychosomatyki, gdy nie jesteśmy wystarczająco miękcy i giętcy, ale z naszego punktu widzenia jest to raczej dyskusyjny powód, do którego nie przywiązalibyśmy tak dużej wagi.)

Do najczęstszych winowajców w tym zakresie należą np.:

 • Łojotokowe zapalenie skóry
 • Kontaktowe zapalenie skóry
 • Wyprysk atopowy
 • Kąpiel w zbyt gorącej wodzie
 • Częste kąpiele i prysznice
 • Pory roku (konkretnie wspomniana już zima)
 • Alergia
 • Wiek (u osób starszych skóra nie wytwarza tak dużo sebum)
 • Nieodpowiedni reżim picia
 • Opalanie się
 • Brak smarowania kremem nawilżającym

Jak więc widzisz, w Twoim przypadku może to być kombinacja kilku czynników.

Odżywianie wewnętrzne

Aby skóra była w dobrej kondycji przez długi czas, warto od najmłodszych lat uzupełniać organizm w kolagen i witaminę C. Dzięki temu można zapobiegać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek i starzeniu. Ponieważ kolagen zapobiega również nadmiernemu wysuszeniu, już samo to powinno pomóc w Twojej skomplikowanej sytuacji.

Nieco nietypowo dla skóry ważna jest również witamina D, którą pozyskuje się ze światła słonecznego, ale w tym przypadku należy bardzo uważać, aby dobrze chronić się przed jej promieniami, ponieważ przebywanie na słońcu i nadmierne opalanie zwiększa ryzyko nowotwór skóry. (Z których możesz nawet umrzeć.) Z tego powodu suplementy diety zawierające witaminę D są uważane za nieco bezpieczniejsze, ponieważ mogą pokryć zapotrzebowanie nawet w miesiącach, gdy nie ma dużo światła.

Powinieneś także postawić na:

 • Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3
 • Aloes
 • Probiotyki i prebiotyki
 • Koenzym Q10 (można go również znaleźć w kapsułkach w aptece)

Chyba nie musimy Wam mówić, że kluczem do pięknej i miękkiej skóry jest również odpowiedni reżim picia, który powinien zawierać czystą wodę, która jest kluczowa dla normalnego funkcjonowania organizmu. Wręcz przeciwnie, zrezygnuj z napojów gazowanych i słodkich, kawy i alkoholu.

Oprócz tego, że napoje te zawierają dużo cukru i dodatków, kawa i alkohol mają tendencję do odwadniania, co może ponownie sprzyjać wysuszeniu skóry od wewnątrz.

Miej również w swojej diecie wystarczającą ilość świeżych owoców i warzyw, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, wysokiej jakości białka i tym podobnych. Oprócz dostarczania organizmowi wystarczającej ilości ważnych składników odżywczych, które są kluczowe dla jego normalnego funkcjonowania, będziesz mieć w organizmie wystarczającą ilość przeciwutleniaczy.

Jak zapewne wiesz, antyoksydanty to substancje zwalczające wolne rodniki, stany zapalne, przedwczesne uszkodzenia i starzenie się. Dlatego są ważnymi sojusznikami, którzy mogą wspierać optymalne życie komórek, a także zadbany wygląd. I to aż do podeszłego wieku.

Oczywiście sucha skóra wymaga również zmiany stylu życia, która obejmuje nawilżanie ciała kremami nawilżającymi, obniżanie temperatury wody pod prysznicem i kąpielą, brak produktów kosmetycznych zawierających alkohol (który wysycha), ochronę skóry przed słońcem i abstynencję nikotynową . Łącząc te punkty z prawidłowym odżywianiem wewnętrznym, problem suchej skóry powinien być łatwo wyeliminowany.

Co robisz dla swojej suchej skóry?

Źródła informacji

https://www.healthline.com/health/dry-skin – Wszystko o suchej skórze (angielski)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-dry-skin – 8 składników odżywczych dla suchej skóry (angielski)

 

Dodaj komentarz