Olejek migdałowy i jego 7 efektów na organizm: czy pomoże na włosy?

Olejek migdałowy jest uważany przez wiele kobiet za świętego Graala, ponieważ sucha i nadwrażliwa skóra szczególnie korzysta z niego w produktach kosmetycznych. Ale co z tłoczonym na zimno olejem migdałowym i zastosowaniem w kuchni? Czy nadaje się do opalania?

Jak zapewne słusznie się domyślasz, olej migdałowy pochodzi z migdałów, które zawierają stosunkowo dużą ilość tłuszczu. (Podobnie jak w przypadku wielu innych orzechów. Z tego powodu zaleca się, aby ludzie spożywali je oszczędnie w ramach zdrowej diety, w przeciwnym razie są bombą kaloryczną.)

Olejek ten jest najczęściej używany w kosmetyce, ponieważ dobrze działa na skórę i włosy. Niektóre kobiety stosują go nawet na cienie pod oczami, ponieważ może je lekko rozjaśnić i tym samym zmniejszyć ich widoczność. Ale czy nadaje się do opalania? A co jeszcze może Ci zaoferować jego aplikacja na twarz?

Przyjrzymy się temu wszystkiemu poniżej.

Ochrona skóry

Jak już wspomnieliśmy, olejek migdałowy zapewnia skórze sporą porcję nawilżenia, dlatego najczęściej stosuje się go w produktach do cery wrażliwej i suchej. Ponieważ dobrze ją zmiękcza, mogą go stosować również osoby cierpiące na trądzik, egzemę, łuszczycę i różnego rodzaju zapalenia skóry. (Najlepiej jednak wybrać produkty, które są również odpowiednie dla pacjentów z atopią.)

Olejek migdałowy na blizny

Jeśli miałeś kontuzję lub operację, prawdopodobnie będziesz mieć brzydką bliznę, która będzie widoczna przez długi czas. Z tego powodu powinien być często smarowany. Jednym z rozwiązań może być nasmarowanie blizny kosmetycznym olejkiem migdałowym. Należy jednak pamiętać, że robi się to dopiero po całkowitym zagojeniu się rany, a nawet po otarciu wygląd blizny poprawi się na dłuższy czas. (Więc wytrwaj w swoich wysiłkach.)

Olejek migdałowy na rozstępy

W czasie ciąży, a także radykalny przyrost/utrata masy ciała, na skórze mogą pojawić się rozstępy, które wskazują, że włókna elastyny w skórze pękły. Z tego powodu bardzo ważne jest smarowanie się przez całe życie, ponieważ minimalizuje to ryzyko wystąpienia rozstępów (przynajmniej trochę). Zapewne nie trzeba dodawać, że kosmetyczny olejek migdałowy z łatwością może Ci w tym pomóc.

Ochrona przed uszkodzeniem skóry przez promieniowanie UV

Niektórzy używają olejku migdałowego zamiast klasycznego kremu SPF, ale zdecydowanie nie polecamy go. Zamiast tego po opalaniu (z klasycznym SPF) nie zapomnij po opalaniu zafundować sobie olejek migdałowy, który chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się i negatywnym działaniem promieni UV.

Wsparcie dla zdrowia włosów

Jeśli masz suche i zniszczone włosy, których nie da się okiełznać, rozwiązaniem Twojego problemu mogą być albo produkty do włosów z olejkiem migdałowym, albo specjalne okłady na włosy, które będziesz robić (przed myciem) mniej więcej raz w tygodniu. Te okłady zapewnią Ci bardziej odżywione długości i końcówki, mniejszą podatność na pękanie i dobrą porcję nawilżenia.

Zdrowie skóry głowy

Jeśli zdecydujesz się nakładać olejek migdałowy bezpośrednio na skórę głowy, prawdopodobnie nie popełnisz błędu, ponieważ w tym przypadku zaoferuje Ci redukcję łupieżu, co na dłuższą metę może znacznie zmniejszyć Twoją pewność siebie. Niektóre kobiety zarzekają się również, że nakładanie olejku migdałowego na skórę głowy pomogło w wypadaniu włosów. W tym przypadku jednak warto sprawdzić swoje wewnętrzne odżywienie i wesprzeć olejek wmasowując go w skórę palcami.

Olej migdałowy do gotowania

Gotowanie z olejem migdałowym nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jednym z warunków jest to, aby podczas gotowania używać oleju migdałowego o jakości spożywczej, a nie oleju kosmetycznego. (Zdziwiłbyś się, ale niektórzy ludzie nie robią różnicy.)

Olej migdałowy tłoczony na zimno ma przyjemny smak i może sprawić, że całe danie będzie wyjątkowe, z drugiej strony musi być stosowany na zimno, ponieważ jest dość niestabilny podczas gotowania i smażenia.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na olejek migdałowy rafinowany, to całkiem dobrze znosi wyższe temperatury, ale smak nie do końca jest taki sam. Z tego powodu częściej używa się go w wypiekach, gdzie jego smak często nie jest tak wyczuwalny. Więc to jest coś za coś.

Czy masz jakieś osobiste doświadczenia ze stosowaniem olejku migdałowego? Jeśli tak, będziemy szczęśliwi, jeśli napiszesz to do nas w komentarzach pod artykułem.

Źródła informacji

https://www.verywellhealth.com/almond-oil-for-skin-5083921 – Wszystko o oleju migdałowym (angielski)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/almond-oil – Jakie są zalety olejku migdałowego? (Język angielski)

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-almond-oil#1 – Działanie olejku migdałowego (Angielski)

 

Dodaj komentarz