Objawy menopauzy: W jakim wieku zaczyna się menopauza u kobiet?

Niektóre kobiety witają koniec miesiączki z otwartymi ramionami. Wreszcie nie musi już odliczać dni i zmagać się z niechcianą ciążą. Z drugiej strony nocne poty, uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy też nie są do końca przyjemne. Jak przetrwać klimakterium we względnym komforcie? A na jakie etapy menopauzy się przygotować?

Żeński hormon estrogen stale się zmienia przez całe życie. Większą jego ilość zauważa się zwykle w okresie dojrzewania. Następnie przejmuje kontrolę nad organizmem aż do przejścia, kiedy następuje jego gwałtowny spadek.

Problem polega na tym, że estrogen jest odpowiedzialny za szeroki zakres procesów. A skoro ludzki organizm potrafi zareagować nawet na niewielkie zmiany wartości, nic dziwnego, że dojrzałe kobiety czeka naprawdę dziki okres, który może trwać nawet kilka lat.

W wyniku menopauzy możesz cierpieć na wypadanie włosów i inne oznaki starzenia. Z tego powodu cieszą się dużą popularnością tabletki estrogenowe i kolagen na skórę , które mogą zmniejszyć widoczność jeszcze głębszych zmarszczek.

Jakie wskazówki i sztuczki możesz wypróbować w przypadku menopauzy? I nadal możesz być w niebezpieczeństwie podczas tego ciąża ?

Etapy menopauzy

Przejście dla kobiet, z wyjątkami, zwykle nie następuje z dnia na dzień. Pierwszy etap jest reprezentowany przez coś, co nazywa się (nieco błędnie) premenopauzą. (Zgadza się, perimenopauza.) Główna różnica między tymi dwoma terminami polega na tym, że premenopauza odnosi się do okresu, w którym wszystko w ciele kobiety funkcjonuje normalnie. Z kolei okres okołomenopauzalny to czas, w którym pojawiają się pierwsze zmiany w działaniu hormonów, w związku z czym mogą pojawić się pierwsze objawy przejścia, które z czasem mogą się nasilać.

Nadal istnieje możliwość zajścia w ciążę na tym etapie, dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować ochrony przed nieplanowaną ciążą podczas stosunku płciowego. W końcu na całym świecie jest wiele kobiet, które myślały, że straciły miesiączki z powodu stopniowego wygasania czynności jajników, ale lekarz powiedział im, że wcale tak nie jest i że spodziewają się kolejnego potomstwa.

Możemy również spotkać się z terminem postmenopauza, co oznacza, że nie miesiączkujesz, a zatem nastąpiło już przejście z okresu aktywnego reprodukcyjnie do okresu biernego reprodukcyjnie. (Pomysł, że jesteś w okresie przejściowym, oznacza, że nie miałeś spontanicznego okresu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.)

Objawy menopauzy

Teraz możemy wspólnie przyjrzeć się, jakie objawy ma menopauza. Dzięki temu krótkiemu przeglądowi będziesz wiedział, jakie zjawiska zacząć monitorować w czasie.

Menopauza może objawiać się np.:

 • Uderzenia gorąca i pocenie się
 • Zmniejszona ochota na seks
 • Suchość pochwy
 • Drażliwość
 • Obniżony nastrój i niepokój
 • Zmiany w cyklu miesiączkowym
 • Bezsenność
 • Pogorszona jakość skóry i włosów
 • Przybierając na wadze
 • Przez przerzedzenie kości (więc możesz być bardziej podatny na złamania)

Itp.

Intensywność i czas trwania problemów jest sprawą indywidualną dla każdej kobiety. Jeśli masz taką możliwość, na Twoim miejscu zapytalibyśmy o przebieg menopauzy ze starszymi członkami rodziny, ponieważ jest szansa, że przebieg Twojej przemiany będzie podobny.

Menopauza i zioła

Menopauza jest konieczna, aby dostosować swój codzienny tryb życia. Jednym ze sposobów, aby nie zwariować, jest długotrwałe stosowanie ziół na klimakterium, które dość często wchodzą w skład naturalnych suplementów diety. Ich korzyści często obejmują łagodzenie niektórych dolegliwości, które są naturalnie związane z menopauzą. Wiele z nich przyczynia się również do równoważenia wahań poziomu hormonów.

Do najpopularniejszych ziół na menopauzę należą koniczyna czerwona, siemię lniane, rozchodnik pospolity, rozchodnik włochaty, babka lancetowata i soja. Nie możesz się pomylić, próbując żeń-szenia, który może wspierać normalny poziom energii i czujność umysłową.

Nasze babcie też często nie pozwalały:

 • Szałwia lecznicza
 • Lekarz
 • Chiński anioł
 • ziele dziurawca (powinny ich unikać osoby stosujące antykoncepcję hormonalną)
 • Chmiel obrotowy
 • Słowik

W niektórych przypadkach przypisuje się również pozytywny wpływ na menopauzę i mleczko pszczele. Jednak może nie być odpowiedni dla kobiet uczulonych na produkty pszczele.

Menopauza – porady babci

Teraz możemy przyjrzeć się, czego jeszcze możesz spróbować oprócz długotrwałego stosowania ziołowych suplementów na menopauzę. Najczęściej są to inne porady i triki, które pomogą Ci łatwiej przetrwać nocne poty i dzień pracy.

Przede wszystkim zaleca się, aby kobiety starały się utrzymać prawidłową masę ciała. W okresie przejściowym stopniowo przybierasz na wadze, co może mieć negatywny wpływ zarówno na samoocenę, jak i zdrowie. (Być może z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu.)

Zaleca się również:

 • Zwiększ spożycie wapnia, witaminy D3 i witaminy K2
 • Jedz więcej świeżych owoców, warzyw, wysokiej jakości białka, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych
 • Uważaj na rozmiary porcji
 • Pij wystarczającą ilość wody
 • Redukować stres
 • Ogranicz palenie i picie alkoholu

Jeśli chodzi o praktyczne porady w terenie, z pewnością przyda ci się zapasowe ubranie, które pomoże ci łatwiej przezwyciężyć skutki nieprzewidywalnych upałów i potów. W nocy spróbuj też spać w przewiewnej sypialni pod cieńszym kocem. Nie zrobisz nic złego, nawet jeśli postawisz przy łóżku szklankę zimnego napoju. (Dobrym trikiem są też specjalne żelowe wkładki do poduszek, które można włożyć do lodówki lub zamrażarki przed pójściem spać).

Podczas miejskich sprawunków przyda się stylowy wentylator, który zapewni przyjemne ochłodzenie.

Jeśli przeszkadza mu to, że ma problemy w życiu intymnym, zaproponuje mu pomoc np. pomoce erotyczne, które mogą przezwyciężyć drobne podniecenie. Możesz także zacząć używać wysokiej jakości żelu nawilżającego ze swoim partnerem, który pomoże rozwiązać problemy przy mniejszym zwilżaniu.

O skórę i włosy zadbają wyspecjalizowane salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz pijące upiększające napoje kolagenowe. Jak więc widać, przyjmowanie ziołowych suplementów na menopauzę to podstawa, ale istnieje wiele innych trików, które możesz wypróbować, aby ułatwić sobie życie.

Jakie znasz triki na menopauzę i jej objawy?

Dodaj komentarz